а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кварт

мн. квартови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4215
Дел од градот, градска четврт.
Англиски: district
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Таа живее во новиот кварт од градот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК