а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квачка

мн. квачки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12115
1. Кокошка што квачи јајца и се грижи за пилињата.
Англиски: hen Албански: squk, kluç
Употреба: Зоологија
Примери:
Крај буништето си преташе една квачка cо пилиња.
2. Соѕвездието Плејада; најсјајната ѕвезда во тоа соѕвездие.
Примери:
Квачката е излезена, а Деницата тукушто се јавила.