а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кенгур

мн. кенгури
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23264
Австралиско тревопасно животно, цицач од фамилијата торбари, со куси предни и долги задни нозе, што cе движи cо скокање и ги одгледува младите во кожена торба на стомакот.
Латински: Macropus giganteus Англиски: kangaroo
Употреба: Зоологија