а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кепец

мн. кепеци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17850
Човек со неприродно низок раст.
Англиски: dwarf
Примери:
Кепеците од јужната индиска држава, Керала, се собраа за да се борат за своите права.
Изведенки
кепечки прид.
кепечкиот