а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

киви

мн. кивија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 25647
1. Bид птица тркач, со недоразвиени крила, краток врат и долг тенок клун која живее во Нов Зеланд.
Латински: Apteryx australis Англиски: kiwi Албански: kivi
Употреба: Зоологија
2. актинидија
Англиски: kiwi Албански: kivi
Употреба: Ботаника