а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

килимарница

мн. килимарници
Вид збор: Именка, женски род
1. Претпријатие или погон за изработување килими.
Англиски: carpet factory Албански: qilimarë
2. Дуќан во кој се продаваат килими.
Англиски: carpet shop Албански: qilimarë
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи