а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кинатица

мн. кинатици
Вид збор: Именка, женски род
1. Нива добиена со разорување на прелог или на ледина, cо „кинење“.
Албански: arë e bërë nga livadhi
2. (само едн.) Техника на везење, вид ажурен бод.
Албански: teknik e të qëndisurit