а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кинетика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Дел од теориската механика што го проучува движењето на телата и силите што го предизвикуваат тоа движење.
Англиски: kinetics
Изведенки
кинетички прид.
кинетичкиот
Пример: кинетичка енергија