а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кинин

(едн.) кининот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27494
Прашок добиен од кората на кининово дрво што се употребува како лек против маларија и некои други болести.
Англиски: quinine
Употреба: Медицина
Примери:
Се лекувала со секакви таблети и со кинин.
Изведенки
кинински прид.
кининскиот