а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

киноа

(едн.) киноата
Вид збор: Именка, женски род
Растение од Андите со зрнест плод што се користи за јадење.
Латински: Chenopodium Англиски: quinoa
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
спанаќ со киноа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи