а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кинологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Дел од зоологијата што ги проучува кучињата и нивните расни карактеристики.
Англиски: cynology
Употреба: Зоологија
Изведенки
1. кинолог м.
мн. кинолози
2. кинолошки прид.
кинолошкиот