а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кинопрограм

мн. кинопрограми
Вид збор: Именка, машки род
Програм од филмови што се изведува за одредено време во кината.
Англиски: movie program
Употреба: Сцена
Примери:
телевизиските програми и кинопрограмите