а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

киносала

мн. коносали
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30016
Сала за прикажување филмови.
Англиски: movie theater
Употреба: Сцена
Примери:
библиотека, киносала и можности за рекреација