а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кинотека

мн. кинотеки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34088
1. Установа што се занимава со собирање и чување на филмска документација и со прикажување на постари филмови; филмски архив.
Англиски: film library Албански: kinotekë
Употреба: Сцена
2. Зграда во која се чува документација и во која се прикажуваат постари филмови.
Албански: kinotekë
Употреба: Архитектура и градба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК