а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кино

мн. кина
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4442
Место, сала каде што се прикажуваат филмови.
Англиски: cinema Албански: kinema
Употреба: Сцена
Примери:
Секоја сабота одевме в кино.