а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

киоск

мн. киосци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15060
1. Мала продавница во која се продаваат весници, цигари и друга ситна трговска стока.
Англиски: booth Албански: kiosk
Употреба: Економија
Примери:
Отидов до првиот киоск и купив весници.
2. Мала продавница во која се продаваат сендвичи, сокови, сладолед итн.
Англиски: kiosk Албански: kiosk
Употреба: Економија
Примери:
Застана пред следниот киоск и купи сендвич со плескавица.