а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кир

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33120
Напластена нечистотија по кожата на телото или на облеката.
Англиски: dirt Турски: kir
Употреба: Разговорно
Примери:
Во скутот држеше стара, измастена и поцрнета од кир капа.
Ја симна кирта од нозете.