а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кит

мн. китови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17147
1. Општ назив за најголемите морски цицачи, cо мазна кожа и тело на риба.
Англиски: whale Албански: balenë
Употреба: Зоологија
2. (само едн.) Мека, леплива смеса што брзо се стврднува и служи за исполнување на нерамнини и пукнатини на површината пред нејзино бојадисување.
Англиски: putty Албански: stuko
Употреба: Технологија
3. укит
Англиски: hoarfrost Албански: brymë