а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кицош

мн. кицоши
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 52696
Лице што премногу посветува внимание на својот изглед.
Англиски: dandy
Употреба: Иронично
Изведенки
кицошки прид.
кицошка; кицошкиот