а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кичер

мн. кичери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33029
1. Височинка со облик на конус со мала шумичка.
Англиски: grove Албански: zabel
Употреба: Географија
Примери:
Кичерот над чешмичката.
2. Снопче коса изделена од другата коса.
Англиски: tuft Албански: tufë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Златните кичери коса сѐ уште му се искраднуваат од под капата.
3. За плодови, растенија - собрани на едно место неколку од нив.
Англиски: cornucopia Албански: tufë
Примери:
И кај нас есента е убава и доаѓа со кичер од плодови.