а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клавир

мн. клавири
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7193
Музички инструмент со клавиши со чија помош cе пренесуваат удари на чеканчиња врз затегнати жици и се произведува звук.
Англиски: piano Германски: Klavier
Употреба: Музика и танц
Изведенки
клавирски прид.
клавирскиот
Пример: Клавирски исполнувања. Клавирски акорди.