а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клавиш

мн. клавиши
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26695
Подвижена пластична плочка или копче, што се притиска или удира cо прст за произведување звук или за придвижување на специјален механизам.
Англиски: key
Примери:
Тој отиде кај пијаното и фати да преминува со прстите преку клавишите.