а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кластер

мн. кластери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34886
1. група, здружение, здружување
Англиски: cluster
Употреба: Економија
Примери:
Дваесет фирми од кондиторската индустрија формираа свој кластер.
кластер за мода и дизајн
2. Група од повеќе компјутери што работат заеднички на иста задача.
Англиски: cluster
Употреба: Информатика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи