а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клекуш

мн. клекушовци
Вид збор: Именка, машки род
1. клечо
Англиски: weakling Албански: njeri i dobët moralisht dhe shpirtërisht
Употреба: Разговорно
2. Неуреден, распашан човек.
Англиски: hobo Албански: njeri jo i rregulluar
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК