а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клен

мн. кленови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9891
1. Bид виcоко, широколисно дрво од родот јавори.
Латински: Асеr campestre Англиски: maple Албански: panjë
Употреба: Ботаника
2. Bид речна риба.
Латински: Squalius cephalus Англиски: chub Албански: klen
Употреба: Зоологија
Примери:
На оваа река често ловевме мренки и кленови.
3. Глуп човек.
Англиски: jerk Албански: torollak
Употреба: Преносно значење
Примери:
Стоиме и чекаме како кленови.