а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клептократија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Израз составен од грчките зборови κλέπτω (краде) и κράτος (владее) со значење „власт на кражбата“, што означува политичка власт којашто се користи исклучително за кражба на народниот имот.
Англиски: kleptocracy
Употреба: Политика
Примери:
Обележје на клептократијата е исчезнување на средниот слој.
Изведенки
клептократски прид.
клептократскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК