а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клептоман

мн. клептомани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 55467
Лице што страда од клептоманија.
Англиски: kleptomaniac
Употреба: Медицина
Изведенки
1. клептоманка ж.
мн. клептоманки
2. клептомански прид.
клептоманскиот
Пример: Клептоманска болест.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК