а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клешти

(се) клештат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 9001
Се смее силно, гласно; прави гримаси.
Англиски: grin
Употреба: Разговорно
Примери:
Не клешти се како печен, што има смешно во тоа.
Врсниците го задеваа дека сите девојки го сакаат, а тој се клештеше и им веруваше.
Изведенки
клештење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК