а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клиент

мн. клиенти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9997
1. Лице во однос на својот правен застапник, адвокат.
Англиски: client Албански: klient
Употреба: Правда
2. Лице што користи уcлуга од некого; постојан посетител како странка, муштерија и сл.
Англиски: client Албански: konsumator
Употреба: Економија
Примери:
Тој ги знаеше вкусовите и желбите на своите клиенти.
Него го сметаа за најважен клиент во банката.
Изведенки
клиентка ж.
мн. клиентки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК