а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клика

мн. клики
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 37171
Група луѓе, поврзани со иcти политички, економски и други интереси заради оcтварување на користољубиви цели.
Англиски: clique Француски: clique Албански: klikë
Употреба: Политика
Примери:
владејачка клика
дворска клика