а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клика

кликаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 28305
1. За некои птици - испушта силен, продорен глас.
Употреба: Зоологија
Примери:
Орелот клика под небото сино.
2. Испушта силен глас; извици во моменти на радост, на среќа.
Англиски: cheer
Примери:
Кога ќе мине, се ми иде да кликам и да скокам од среќа.
Изведенки
кликање ср.
глаг. им.