а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кликне

кликнат; кликни, кликнете; кликнав, кликнаа; кликнал; кликнат; кликнев, кликнеа; кликнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15226
1. клика
Англиски: cheer Албански: bërtas, klith
2. Притисне со компјутерско глувче.
Англиски: click Албански: klikoj
Употреба: Информатика
Примери:
Кликнете врз зборот за да добиете поподробни информации.
Изведенки
кликнува несв.
кликнуваат