а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клик

мн. кликови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16715
1. извик, восклик
Англиски: shriek Албански: britmë, klithë
Употреба: Поетски збор
2. Гласови на некои птици.
Англиски: shriek Албански: klithë
Употреба: Зоологија , Поетски збор
Примери:
орелов клик
3. Притискање на тастер на глувчето или на компјутерската тастатура.
Англиски: click Албански: klikim
Употреба: Информатика