а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

климакс

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17870
1. Поетска фигура со која мислите и чувствата се изразуваат со низа од се посилни изрази.
Англиски: climax Албански: klimaks
Употреба: Литература
2. климактериум
Англиски: menopause Албански: klimaks, periudhë klimakterike
Употреба: Медицина