а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

климатизација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 49359
Одржување соодветна температура и влажност на воздухот во затворени простории со помош на климатизер.
Англиски: air conditioning
Примери:
Управувањето со климатизацијата и греењето може да заштеди од 30% до 50% енергија, во зависност од годишното време и од термичката изолација на објектот.