а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

климатизер

мн. климатизери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47638
Апарат со кој се регулира и се одржува соодветна температура и влажност на воздухот во затворена просторија; клима уред.
Англиски: air conditioner
Употреба: Технологија