а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

климатологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Наука за изучување на климата.
Англиски: climatology
Употреба: Физика
Изведенки
климатолошки прид.
климатолошките
Пример: климатолошки истражувања