а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клима

(едн.) климата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11395
1. Метеоролошки услови и појави (температура и влажност на воздухот, воздушен притисок, ветрови) со кои се карактеризира една област, една земја во подолг временски период, поднебје.
Англиски: climate Албански: klimë
Употреба: Географија
Примери:
Континентална клима.
Умерена клима.
Медитеранска клима.
Планинска клима.
2. Состојба, атмосфера, околности.
Англиски: climate Албански: klimë, atmosferë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Општествено-политичката и културната клима се суштински изменети.
Творечка клима.
Изрази
Клима уред - климатизер.
Изведенки
климатски прид.
климатскиот
Пример: климатски зони