а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

климоглавец

мн. климоглавци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што потврдува сѐ и сешто; што нема сопствено мислење, што исполнува туѓи наредби.
Англиски: yes-man
Употреба: Пејоратив
Примери:
Живееле во земјата на полтроните и климоглавците.