а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клинест

клинестиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 54654
Што е има форма на клин или личи на клин.
Англиски: cuneiform
Примери:
Клинести заби.
Клинеста коска.
Изрази
Клинесто писмо - заеднички назив за пишани знаци со клинест облик сочувани на споменици од Вавилон, Асирија, Персија и др.