а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клинец

мн. клинци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4432
1. Мало, цилиндрично парче метал, зашилено на врвот од едната страна и со глава на другата, врз која се удира.
Англиски: nail Албански: gozhdë
Примери:
Палтото го беше обесил на клинецот зад вратата.
2. Метална четириаголна шајка за потковување коњи, магариња и други домашни животни.
Англиски: horseshoe-nail Албански: gozhdë për patkue
Примери:
Потребни се клинци и плочи за да се потковаат коњите.
3. дете
Англиски: child Албански: fëmij
Употреба: Разговорно
Примери:
Не се дружам со клинци.
Изрази
Тресе клинци - му студи, се тресе од студ.
Изведенки
клинче ср.
мн. клинчиња
дем.