а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клиника

мн. клиники
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6323
Специјализирана болничка установа (обично во рамките на медицински факултет) за лекување болни, за научни испитувања и за практична медицинска настава.
Англиски: clinic
Употреба: Медицина
Примери:
Хируршка клиника.
Приватна клиника.