а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клинички

клинички
Вид збор: Придавка
Ранг: 21976
Што се однесува на клиника, што се прави на клиника.
Англиски: clinical
Употреба: Медицина
Примери:
Клиничко испитување.
Клиничко лекување.
Изрази
Клиничка смрт - кус временски период во кој не се забележуваат знаци на живот, но се зачувува способноста за живот на ткивата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК