а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клинч

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33274
1. Забранет зафат меѓу противниците во боксот.
Англиски: clinch Албански: klinç
Употреба: Спорт
2. Воопшто забранета, недозволена постапка.
Англиски: clinch Албански: veprim i ndaluar
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК