а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клин

мн. клинови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7988
1. Зашилено и плоснато парче дрво или метал што се користи за цепење дрва или се поставува за подигање товар; такво парче дрво што се поставува во некаков отвор, процеп.
Англиски: wedge Албански: shtërngoj
Примери:
Cо сета претпазливост ја затвори вратата, ја кладе жапката и еден клин на неа.
2. клинец
Англиски: nail Албански: gozhdë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Мајка му го симна ситото од клинот и почна да сее брашно.
3. Парче ткаенина со форма на клин (триаголно) што се зашива на ракави, панталони за да бидат на тоа место пошироки.
Албански: gozhdë
Примери:
Носеше нова сагија врз кошулата со сребрен шев по клиновите.
4. Што е во форма на клин, што личи на клин.
Албански: gozhdë
Примери:
Се засолна зад еден извишен клин од каменот.
5. Народен назив за болки во долниот дел на стомакот кај детето.
Англиски: abdominal pain Албански: dhimbje barku
Употреба: Медицина , Разговорно
Примери:
Децата страдаа од клинови.
Изрази
Клин чорба - чорба од ништо, гола вода, чорба од клин.