а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клиринг

(едн.) клирингот
Вид збор: Именка, машки род
1. Израмнување на меѓусебни долгови и побарувања преку посебни установи без плаќање во готово.
Англиски: clearing Албански: kliring, pastrim
Употреба: Економија
2. Ликвидирање на обврски и побарувања во меѓународната трговија без употреба на валути (односно на злато), со компензација.
Англиски: clearing Албански: likuidim, pastrim
Употреба: Економија
Изведенки
клириншки прид.
клириншкиот
Пример: Клириншка спогодба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи