а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клиса

мн. клиси
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27290
1. џимиринка
Англиски: greaves Албански: cinkaridhe
Употреба: Гастрономија
2. Валчесто парче дрво, заострено на двата или само на едниот крај, што се употребува во истоимената детска игра; детска игра во која ова парче дрво треба да се отфрли што подалеку, удирајќи го со стап во воздухот.
Албански: çelik
Примери:
Си го зеде стапчето и клисата и си отиде на играње.