а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кломбе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Вид крупен бел грав.
Англиски: bean Албански: lloj bathe, groshe, fasule
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи