а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клукајдрвец

мн. клукајдрвци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22499
Шумска птица со долг и остар клун.
Латински: Dendrocopus Англиски: woodpecker
Употреба: Зоологија
Примери:
Во шумата најдоа отвори што ги прави клукајдрвецот на стеблата од дрвата.
Изведенки
клукајдрвче ср.
мн. клукајдрвчиња
дем.