а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клун

мн. клунови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3800
1. Остар и издолжен рожен дел на устата кај птиците, орган за фаќање храна, за колвање.
Англиски: beak Албански: sqep
Употреба: Зоологија
Примери:
орлов клун
Пајките ги пикнаа клуновите во водата.
2. Тоа што по својата форма личи на птичји клун.
Англиски: bow Албански: hark
Употреба: Преносно значење
Примери:
Водата плиска кај ниските клунови на чуновите.
Ги набра очите некаде под клуновите на веѓите.
Клуновите на авионите го параа небото.
3. уста
Англиски: mouth Албански: gojë
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Цел ден не сум јаден, морам да ставам нешто во клунот.
Изведенки
клунче ср.
мн. клунчиња
дем.